L-Karnitin, biyolojik olarak sentezlenen, Lisin ve Methionin amino asitlerinden oluşan bir amino asit olup tüm vücut hücrelerinde bulunmaktadır.

L-Karnitin, vücut tarafından doğal olarak üretilen ve “yağ oksidasyonu” adı verilen süreçle, yağın enerjiye dönüşmesini sağlayan ikincil bir aminoasittir.
Kuzu eti başta olmak üzere kırmızı et ve süt ürünleri doğal L-Karnitin bakımından zengin besinlerdir.

FAYDALARI

– Hücrelerde enerji üretirken oluşan toksikleri uzaklaştırır bu sayede yağ yakımına yardımcı olur, kas yorgunluğunu en aza indirir.
– Yağ yakımını arttırdığı için diyet dönemlerinıze, enerji ve spor verimine destek olur.
– Özellikle dayanıkiilık gerektiren sporlarda vücudun dayanma kapasitesini arttırmaya yardımcı olur.
– Yoğun egzersizlerde kas kaybını önlemeye yardımcı olur.
– Yeterli seviyede L-karnitin almadan spor yapmak, gereken enerji ihtiyacını Vücutta depo edilen yağlardan değil de, kaslarda depo edilen glikojenden kullanılmasına yol açar.
Bunun sonucunda ne kadar efor sarf ederseniz sarf edin, çabanızın karşılığında çok daha düşük bir yağ yakımı sonucu alırsınız.
– L-Karnitin kullanıldığı durumlarda vücut ihtiyacı olan enerjiyi yağdan kullanır ve bu sayede daha fazla yağ yakımı gerçekleşir.
– Çeşitli hastalıkiarın onünü açan “oksidadif stresi” azaltmaya yardımcı bir bileşendir.

Kullanım: 11 yaş ve üzeri kullanım için uygundur.  Takviye edici gıda olarak, yemeklerle beraber günde 3’er kez 1 kapsül kullanılması tavsiye edilir. Doktor ve diyetisyeninizin tarif ettiği şekilde kullanınız.

Uyarılar: Uzun süreli çalışmaları olmadığı için hamile ve emziren bayanların kullanması tavsiye edilmez. Nöbetsel rahatsızlığı olan hastalarda hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılmalıdır. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. İlaç değildir, tedavi amaçlı kullanılmaz.

Etken Madde Etken Madde Miktarı (mg/3 kapsül)
L-Karnitin 1500

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır